Bikebook.cz»Průvodce výběrem kola

Jak vybrat nové kolo

Vybíráte nové kolo a hodilo by se vám pár rad a tipů, abyste zbytečně nesáhli vedle? V první řadě si ujasněte dvě základní věci:

 • Jaký typ kola se nejvíce hodí pro vaše ježdění?
 • Kolik chcete do koupi nového kola investovat?

Typ kola

Hledáte kolo do terénu, na silnici, případně obojí? To je výchozím bodem pro výběr konkrétního typu kola. Pokud hledáte kolo do terénu, je dobré si uvědomit, pro jaký profil tratě a náročnost terénu by mělo být kolo určeno. Vybírat můžete z těchto typů horských kol:

 • Horské kolo XC – pevné nebo celoodpružené kolo, které nejlépe využijete na nezpevněných lesních cestách a horských stezkách.
 • Trailové kolo– celoodpružené kolo, na kterém s přehledem vyjedete náročná stoupání a zároveň si užijete technické sjezdy v horách.
 • Enduro – celoodpružené kolo, na kterém sice zdoláte i nějaký ten kopec, ale nejvíce si vychutnáte sjezd náročným horským terénem.
 • Downhill – nahoru lanovkou (nebo jej musíte vynést), dolů jakýmkoli terénem – o tom je celoodpružený sjezdový speciál.
 • Fat bike – kolo na tlustých pláštích, na kterém se vyřádíte hlavně na sněhu, případně v písku, hlubokém blátě a kamení.

Pokud budete jezdit převážně po silnici, vybírat můžete z následujících typů kol:

 • Silniční kolo – lidově silnička, nebo závodnička, kolo na úzkých silničních pláštích nebo galuskách s řídítky typu berany, které využijete pro rychlou jízdu po kvalitním asfaltu.
 • Fitness kolo – silniční kolo s rovnými řídítky. Alternativa, kterou ocení cyklisté, co neradi berany.
 • Gravel kolo – obdoba silničního kola, avšak s širšími plášti, kotoučovými brzdami, případně navářkami pro blatníky a nosič. Kolo, které silničářům umožňuje vydat se mimo asfalt.
 • Cyklokrosové kolo – speciál určený pro cyklokrosové závody. Výkonnostně orientovaní cyklisté jej mohou využít pro jízdu v terénu a na sněhu.

Jezdíte-li jak po silnici, tak v lehčím terénu, pak můžete sáhnout po kole trekingovém nebo krosovém:

 • Trekingové kolo – kolo vybavené blatníky, nosičem, stojanem a světly, na kterém se můžete vydat na delší vyjížďky po silnici a zpevněných cyklostezkách.
 • Krosové kolo – kolo bez výše uvedeného příslušenství, které tak využijete spíše pro kratší a rychlejší vyjížďky na silnici a po zpevněných cyklostezkách.

Pokud jste mezi výše uvedenými typy kol nenašli svůj vysněný stroj, pak možná patříte k příznivcům BMX, trialu, streetu apod. To ovšem znamená, že daný typ kola nejspíš znáte sami víc než dobře.

Cena

Měli byste zvážit, kolik do nového kola chcete investovat a jak drahé kolo skutečně potřebujete vzhledem ke svým cyklistickým ambicím. Pokud se na kole projedete jen občas, nemá cenu kupovat drahý závodní stroj. Naopak pokud si pár závodů za sezónu dáte, levný model asi nebude ideální volbou. Cenový strop, který si pro nákup nového kola stanovíte, bude limitovat několik věcí:

 • Výběr určitého typu kola – každý typ kola lze vybírat v rámci určitého cenového rozpětí. Různé typy kol se však pohybují v rozdílných cenových relacích. Zatímco pevné horské kolo XC pořídíte již za nějakých 10 000 Kč, za celoodpružené trailové kolo zaplatíte nejméně trojnásobek.
 • Materiál rámu – nejlevnější a zároveň nejrozšířenější jsou hliníkové rámy, přestože jejich cena se různí dle použité slitiny a způsobu zpracování. Nabídka ocelových rámů je dnes omezená, čemuž odpovídá jejich vyšší cena. Na karbonových rámech se staví vyšší, a tedy dražší modelové řady.
 • Kvalita komponentů – většina značek nabízí jednotlivé komponenty v široké cenové škále. Tomu odpovídá různý stupeň kvality jak z hlediska materiálu, tak zpracování. Navíc platí, že čím dražší komponenty, tím lehčí, což ocení zejména výkonnostně ladění cyklisté.

Správná velikost

Ať už si vyberete jakýkoli typ kola a v jakékoli kvalitě, je důležité vybrat tu správnou velikost! Můžete mít supr stroj, ale pokud na něm budete natažení jako na skřipci, nebo si naopak kopat nohama do řídítek, nebude vám to nic platné. Je možné se orientovat podle velikostních tabulek jednotlivých výrobců a brát v úvahu své dosavadní zkušenosti. Geometrie jednotlivých značek a modelů jsou dnes ale natolik odlišné, že úplně nejlepší je prostě vybrané kolo vyzkoušet osobně (v kamenné prodejně, na výstavě, u kamaráda apod.).

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím